📢 Rezultatele alegerilor pentru Senatul Studențesc al ASUSARB

Procesul electoral pentru alegerea noii componențe a Senatului Studențesc al ASUSARB s-a desfășurat cu succes, într-un climat democratic, transparent și participativ, demonstrând interesul sporit al studenților pentru viața universitară și implicarea în procesul decizional.

La urnele de vot s-au prezentat 576 de studenți din cadrul Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălți, care și-au exercitat dreptul de vot pentru desemnarea noilor reprezentanți în cadrul Senatului Studențesc.

Conform Regulamentului de organizare și desfășurare a alegerilor pentru Senatul Studențesc al ASUSARB, pentru a accede în structura reprezentativă a studenților, un candidat trebuie să acumuleze cel puțin 25% din numărul total al alegătorilor prezenți la vot în cadrul facultății pe care o reprezintă.

În urma procesului electoral, toți candidații înscriși în cursă au atins pragul electoral prevăzut de regulament, iar Comisia Electorală a Senatului Studențesc a validat toate cele 18 candidaturi depuse.

Astfel, ediția din acest an marchează o premieră pentru comunitatea studențească a universității, Senatul Studențesc al ASUSARB urmând să fie constituit din 18 membri, și nu din 16, așa cum a fost până în prezent.

Prima ședință a noii componențe a Senatului Studențesc al ASUSARB va fi organizată în primele 10 zile de la afișarea oficială a rezultatelor alegerilor.

Această activitate are loc în cadrul proiectului „Autoguvernanță activă, studenți implicați”, implementat de Asociația Obștească „STUDEM” în parteneriat cu Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălți, cu sprijinul Agenția Națională pentru Tineret, în cadrul Programului de Granturi pentru asociațiile studențești 2026, susținut de Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova.

 

Distribuie acest articol